Schemat Kolei Wielkopolskich

Ja zaprojektowałem schemat Kolei Wielkopolskich, na którym prezentują się wszystkie trasy, ze wszystkimi przystankami na nich.
Schemat Kolei WielkopolskichPobierz PDF
Schemat naśladuje geografię tylko ogólnie. Większy nacisk jest położony na geometryczność kształtu linii, co ułatwia czytanie oraz zapamiętywanie schematu. Dla pasażera jest mniej ważne rozumieć, pod jakim kątem idzie ta czy inna linia. Ważniejsza jest wiedza, gdzie można dojechać tą czy inną trasą, a także, przez jakie przystanki przejeżdża pociąg na danej trasie. Wyrównywanie linii między sobą zwiększa spójność schematu.
Oprócz zwykłych linii na schemacie znajdują się również trasy Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM). Oznaczone są osobną warstwą graficzną, która położona jest nad głównymi liniami.
PKM-y
Schemat także posiada drobne szczegóły, które ułatwiają korzystanie z niego.
Pociągi kursujące od Poznania do Nowych Skalmierzyc i do Łodzi robią o wiele mniej przystanków niż pociągi na innych trasach. Istnieje szansa, że pasażer nie zobaczy słupka oznaczającego przystanek w Środzie Wielkopolskiej oraz Pleszewie. Dlatego, oprócz zwykłych słupków na danych stacjach dodałem kółka, które dodatkowo zwracają uwagę, że pociągi kursujące do Nowych Skalmierzyc i Łodzi zatrzymują się tam.
Oznaczenia wspomagające
Dodałem również granice województw, żeby pasażer wiedział, od jakiego przystanku zaczyna się województwo łódzkie.
Granicy województw
Legenda schematu też została zaprojektowana w sposób ułatwiający poruszanie się po schemacie. Oznaczenie jest uporządkowane w sposób odpowiadający usytuowaniu linii na schemacie, jeżeli czytać go według ruchu wskazówek zegara.
Sposób czytania schematu
Realizacja projektu zajeła około miesiąca niespiesznej pracy.
Mapa na ulicy
Zrobiono

latem 2023

Zaprojektował

Arsen Mosiichuk

Zredagowałą

Weronika Jabłecka